Sanat dünyasında bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az sayıda ele alınan Opera Rejisörlüğü  bu kitapta açıklanmaya çalışılıyor. Her ne kadar bu alanda ele alınan eser çok az olsa da yazar bu ihtiyacı karşılamak için eserini oldukça detaylı şekilde oluşturuyor. Almanya’da “Kamusche Öper” Operasının, Genel Sanat Yönetmeni Valter Felzanstein ile Rusya’da Moskova Bolsoi Opera ve Balesi Başrejisörü Boris Pokrovskiy dünyaya bu rejisörlüğü tanıtan kişilerdir.

Sanat kitapları arasında değerlendirilen bu yapıt sanata dair tüm gelişmeleri de içeriyor. Türkiye’de henüz bu alanda kitap yazılmıyor. Eflatun Neimetzade’nin kaleminden çıkan bu eseri “Türk Tiyatrosunun Tacı” olarak nitelendirilen Devlet Sanatçısı Prof. Cüneyt Gökçer istiyor.

Sanatın Tüm Renkli Yönleri… “Opera Rejisörü”

Opera Rejisörü

Opera Rejisörü

Cüneyt Gökçer’in büyük uğraşlarıyla Türkiye’de ilk kez Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro bölümünde Tiyatro ve Opera Rejisörlüğü Ana Sanat Dalları açılıyor. Gökçer eserde, yıllardır rejisörlük alanında kitap yazmak istediğini belirterek bu isteğine kavuştuğunu söylüyor. Bu çabasında Bilkent Üniversitesi Kurucularından İhsan Doğramacı’nın da katkıları olduğunu da ekliyor.

Her iki Sanat Dalı kurucuları arasında da yer aldığını belirten Gökçer kitabı başta rejisörlere, Şan Sanatçılarına, öğrencilere ve ilgililere yardımcı olacağını söylüyor. İlk denem olmasına karşın oldukça okuyucu kesimi toplamayı başaran Eflatun Neimetzade kitabını toplum adına yazıyor. Bu konudaki eksiğimizi bir nebzede olsa gidermeye çalışıyor. Tiyatro, müzik ve sanat toplumuna yardımcı olacak bu eser ilerde ders kitabı niteliğinde de kullanılacak.

Yazar: Eflatun Neimetzade

Kitap: Opera Rejisörü

ISBN: 9789758405063

Sayfa Sayısı: 141

Yayın Yılı: 2000

 

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*