Ödüllü kitap olan Çizgili Pijamalı Çocuk kitabıyla tanınmış önemli yazarlardan birisi olan John Boyne adlı yazara ait harika bir kitap daha geliyor, Olduğun Yerde Kal.

Birinci Dünya Savaşı’nın tam tamına bu yıldönümü 100. Yaşı olmasıyla beraber müthiş bir armağan olarak bizlerle buluşan bu kitap, Birinci Dünya Savaşı’nın tam da başladığı gün romana başlıyor.

Alfie, beşinci yaş gününü kutlayacağı doğum günü partisiyle beraber Birinci Dünya Savaşı’nın ilk günü başlar. Savaş, Alfie’yi nasıl etkileyeceğiyle ilgili tam olarak bir şeyler fark ettirmese de Alfie, savaşın bundan sonra ki hayatlarda aynı şekilde devam edemeyeceği biçimde ilerleyeceğini biliyordu. Baba, Alfie’yi asla bırakmayacağına dair ailesine gerçek bir söz vermişti! Ama bunu başaramamıştı, ta ki savaşa eli silah tutan tüm erkeklerin gelmesi emri gelene kadar…

Olduğun Yerde Kal

Olduğun Yerde Kal

Sözüne engel olan savaşa katılma emriydi. Londra’da bıraktığı sevdiklerinden sonra Avrupa cephelerinde savaşa giden baba, çok sevdiği ailesini düşünerek yaşamı için yeni bir sayfadan ziyade, kanla yazılmış bir sayfa başlatmıştı.

Baba, gizli bir görev nedeniyle ailesiyle olan ilişkisini kesmek zorunda olduğu gibi aradan geçen koca 4 yılla beraber Alfie, büyümüştü. Bir yandan savaş Alfie’yi düşüncelere daldırırken öbür yandan babasıyla iletişimin koparılması sebebi olan gizli görevin ne olduğu, beynini kemiriyordu genç çocuğun… Sevgi uğruna Alfie, babasını bulmak istiyordu ve bunu başarmanın bir yolunu arıyordu.

Olduğun Yerde Kal, Mücadeleci Ruhu Anlatıyor

John Boyne adlı yazarın elinden çıkan Olduğun Yerde Kal adlı kitap, ödüllü kitabı gibi yine savaş içerisinde var olan bir çocuktan yola çıkarak hikayesini anlatıyor. Keyif verici bu romanla beraber acıyı, hüznü, mücadele ruhunu en iyi şekilde anlayacak ve yaşayacağız. Yeni çıkan kitaplar arasında ismini görebileceğimiz bu kitabın yazarı John Boyne, Çizgili Pijamalı Çocuk kitabında da umut etmeyi, mücadeleyi ve savaşı anlatmıştı.

ISBN: 9944698689

Sayfa Sayısı: 256

Yayın Yılı: 2014

Kitap: Olduğun Yerde Kal

Yazar: John Boyne

Yazıdaki Yorumlar
  1. Oldukça etkilendiğim ve konusunu anlatım biçimini başarılı bulduğum bir kitap. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*