İnsan bazen öyle boşluğa düşer ki adeta aklındaki tüm gerçekleri ve mucizevi hayal ürünlerini yaşamın içinden çıkmış gibi bir an olsun canlandırır. Bu içine düştüğümüz boşluk insanda nasıl bir etki uyandırır. Bir an olsun tüm gerçeklerle yüzleşmek istemesek de yüzleşiriz. Bu gerçekler ya yaşamın içinden çıkan birtakım olaylardır yada yaşamla birebir mücadele eden birtakım zihinsen aktivitelerdir. “Çavdar Tarlasında Çocuklar” daha çok deneme tarzındaki yazılarla zenginleştirilmiş hayattan dersler veren bir muazzam eser olarak karşınıza çıkıyor.

Kitap daha çok zenginleştirilmiş yaşam mücadelelerini, hayatın acı yönlerini ve daha pek çok gerçeklerini ele alarak insanı gerçeklerle yüzleştiriyor. Okuduktan sonra hakkında konuştuğunuz, az çok hakkında dedikodu yaptığınız insanlarla yüzleşmek istemiyorsunuz çünkü kitap ele aldığı konuyu o kadar güzel detaylı ele almış ki adeta içine hapsoluyorsunuz.

 

Çavdar Tarlasında Çocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar

Her satırında konuya daha çok bağlanıyor ve elinizden bırakmak istemiyorsunuz. J. D. Salinger adlı yazarın ilk eseri olmasına karşın o kadar muazzam ve açıklayıcı bir dille ele almış ki sanki yılların vermiş tecrübeyle yazıldığını zannediyorsunuz.

Yaşamın Gerçeklerle Mücadelesi… “Çavdar Tarlasında Çocuklar”

Kitapta ismi geçen her karakterin özlem duyulacağını da belirten J. D. Salinger bu durumu açık bir şekilde dile getiriyor. Eserde geçmişin deli dolu günlerini ve moderniteden uzak yaşamın güzelliklerini öyle güzel işlemiş ki adeta o günlere dönmek istiyorsunuz.

Yaşamdan dersler almak ve geçmişle yüzleşmek isteyenlerin zevkle okuyabileceği bir eser okurlarıyla buluşmayı bekliyor. “Çavdar Tarlasında Çocuklar” ergenlik çağını yaşayan küçük bir çocuğun yetişkin dünyanın düzenine karşı ayaklanışı ele alınıyor. Noel öncesi anlatılan kitabın ana temasını oluşturuyor.

 

Yazar: J. D. Salinger

Kitap: Çavdar Tarlasında Çocuklar

ISBN: 9789753636369

Sayfa Sayısı: 208

Yayın Yılı: 2006

 

 

Etiketler:
Yazıdaki Yorumlar
  1. Yaşamın acı tarafları da var tatlı tarafları da. Önemli olan bunların üstesinden gelebilmek. Gayet akıcı bir anlatım var. Sade ve sürükleyici bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*