Hermann Hesse adlı yazarın kaleme aldığı Boncuk Oyunu kitabı son zamanlarda çok tutulanlar arasında yer almaktadır. Hermann Hesse tüm dünyanın bir cehennem felaket içinde olduğu dönemde Doğu ve Batı felsefesinin müthiş bileşiminden oluşan ütopik ve yeni bir dünya anlayışını okurlara sunmaya çalışmıştır.

Boncuk Oyunu Adlı Kitapta Var Olan Konular Nelerdir?

Hermann  Hesse bu kitabını II.Dünya Savaşı sırasında yazmıştır. Kitabında totaliter bir tutumun insanlığın geleceğini nasıl mahvedeceğini anlatmış ve aydın kesimin var olan şeyleri önemsemeyip umursamamasını eleştirmeyi amaçlamış ve bu konularda kitabını yazmıştır.

Bu kitabın ismi günümüzden çok sonraki bir dönemde yaşayan bir boncuk ustası olan Joseph Knecht’ in mesleğinden esinlenerek yapılmıştır ve kitap bu bocuk ustasının hayali yaşam öyküsü üzerine kurulmuştur. Olaylar bu konular etrafında hayali biçimde döndürülmekte ve okuyuculara sunulmaktadır.

Kitapta çok ilginç ve farklı birçok konuya değinilmiş ve Knecht’ in yaşam öyküsü çok farklı bir biçimde betimlenmiştir.

 Boncuk Oyunu

Boncuk Oyunu

Kitapta olayların gerçek olmayışı hiç anlaşılmamaktadır. Yazar kendisini kapalı bir amaca dönüşen entelektüel etkinliği ortaya koymak için çıkardığı bu oyunu yani kitabın ismi ile boncuk oyununu bir çok sanat dalının ve bilimin daha da önemlisi müzik ve matematiğin sorunsuzca bir araya getirmesine dayalıdır.

Bu insansızlaşmanın ironik bir tasviridir. Bu birbirinden farkı ve dikkat çekici konuları bir araya getiren kendi alanında müthiş bir kitap olan Boncuk Oyunları kitabı okunmaya gerçekten değen bir kitaptır.

Yazar:              Hermann Hesse

Kitap Adı:       Boncuk Oyunları

ISBN:               9789750803611

Sayfa Sayısı:  560

Yayın Yılı:       2012

Etiketler:

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*